خوش آمد گویی

به سایت رسمی انجمن ساواته (بوکس فرانسوی) ایران، به شماره ثبت 24765، نخستین و تنها نماینده فدراسیون بین المللی ساواته و مورد تایید وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران خوش آمدید.
از این پس جدیدترین اخبار و تحولات در حوزه ساواته را در این سایت مطالعه فرمایید.

جستجو در سایت

Archive

از اعلام رسمی استقلال فنی و اجرایی ساواته تا رعایت منشور المپیک

ساواته در ایران، دارای تشکیلاتی قانونی و دارای ثبت رسمی و اساسنامه ای جامع است که امکان انجام تمامی فعالیت های مرتبط با این ورزش را در بستری قانونی و مستقل از هر فدراسیون دیگری، فراهم ساخته است. به دلیل رعایت قوانین بین المللی که اتفاقا با شرایط و بسترهای فعالیت در داخل نیز منافاتی ندارد، طی سالهای گذشته مکاتباتی با وزارت ورزش و جوانان انجام شد تا این هنر رزمی اصیل و‌مورد تایید کمیته بین المللی المپیک، در بستر منطقی و اصولی لازم فعالیت های خود را تداوم بخشد.

Iranian Savate association logo

به گزارش روابط عمومی هنر رزمی(انجمن) ساواته ایران، متاسفانه برخی تصمیمات شخصی و غیر کارشناسی وزیر سابق ورزش، باعث ایجاد شرایطی غیر منطقی برای تعدادی از انجمن های رسمی بین المللی شده است. قابل توجه اینکه، تاکنون دو ‌نامه رسمی از فدراسیون بین المللی ساواته خطاب به وزیر سابق ورزش ارسال که در آنها بر چند محور تاکید شده است:

1- به رسمیت نشناختن فدراسیون ورزش های رزمی و هر فدراسیون دیگری با ساختار و ماهیت رزمی و همکاری ساواته با این نوع فدراسیون ها.

2- تاکید بر جایگاه قانونی و‌عضویت رسمی انجمن ساواته ایران به ریاست حمیدرضا حصارکی به عنوان نخستین و تنها عضو فدراسیون بین المللی و‌کنفدراسیون آسیا.

3- حمایت قاطع از ریاست حمیدرضا حصارکی.

4- تاکید بر عدم دخالت وزیر در امور مربوط به ساواته و ضرورت رعایت منشور المپیک، اساسنامه های جهانی، آسیایی و ‌ملی ساواته.

photo 2016 10 22 11 04 28

نکته قابل توجه اینکه پس از انجام مکاتبات متعدد رییس انجمن ساواته ایران و کنفدراسیون ساواته آسیا از جمله نامه رسمی به تاریخ 12 اسفندماه سال 92 خطاب به وزیر وقت ورزش مبنی بر گوشزد ساختن موارد مندرج در اساسنامه آسیایی و قوانین بین المللی و ضرورت رعایت این قوانین به جهت جلوگیری از تعلیق های بین المللی، در نهایت پیشنهاد همکاری با فدراسیون انجمن های ورزشی مطرح و در ادامه، در آبان ماه سال 93 و پس از مسابقات جهانی 2014 ایتالیا، انجمن ساواته ایران رسما استقلال فنی و اجرایی خود مطابق با قوانین بین المللی و عدم همکاری با فدراسیون ورزش های رزمی را اعلام کرد که این موضوع به دفعات چه در سایت رسمی انجمن و چه خبرگزاری های رسمی کشور اعلام شد. همزمان در مکاتبات متعدد نیز این موضوع تا تعیین تکلیف نهایی به وزارت ورزش و جوانان اعلام شد.

photo 2016 10 22 11 02 24

واقعیت مغفول مانده در پیش نویس قانون جدید ورزش، عدم لحاظ شدن جایگاه انجمن های رسمی بین المللی و مورد تایید IOC یا کمیته بین المللی المپیک است. مسیر رشد و توسعه این انجمن های بین المللی از جمله ساواته از طریق لحاظ شدن جایگاه مستقل انجمن ها در اساسنامه وزارت ورزش و‌جوانان می گذرد. هر انجمن، تشکیلاتی فنی و اجرایی دارای استقلال عملکردی است. انتظار می رود، وزارت ورزش و‌جوانان در دوران جدید فعالیت خود، با اتخاذ سیاست حمایت از انجمن ها و روسای آنها که اتفاقا عالیترین کرسی های بین المللی ورزش ایران نیز توسط همین مدیران کسب شده است، عملا به رشد و‌ توسعه مطلوب این رشته ها کمک نماید.

photo 2016 10 22 11 02 57

دکتر نصرالله سجادی در تاریخ 29 فروردین ماه سال 94 پس از تصمیم این وزارتخانه مبنی بر همکاری سه انجمن بین المللی ساواته، کیک بوکسینگ واکو و جوجیتسو در فدراسیون انجمن های ورزشی و دلایل کارشناسی اتخاذ این تصمیم در مصاحبه با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان جابجایی رشته‌ها در بین فدراسیون‌ها برای حمایت بیشتر از آنهاست.

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر حمایت همه جانبه وزارت خانه از تمامی رشته ها گفت: جابجایی برخی رشته‌ها در بین فدراسیون‌ها نه تنها به معنای تعطیلی آن ها نیست بلکه این اقدام برای حمایت بیشتر از آن رشته ورزشی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به علت انتقال انجمن "جوجیتسو"، "کیک بوکسینگ واکو" و"ساواته" به فدراسیون انجمن‌های ورزشی گفت: قرار شد از ابتدای سال 94 فدراسیون‌هایی که صرفاً در ورزش همگانی فعالیت دارند یا به عبارتی بُعد قهرمانی و رقابتی ندارند، زیر نظر معاونت همگانی فعالیت کنند. با توجه به این امر، یازده فدراسیون به معاونت همگانی انتقال یافت. بر اساس اعلام شورای المپیک آسیا، در بازی های آسیایی 2018 سه رشته "جوجیتسو"، "کیک بوکسینگ واکو" و "ساواته" جزو برنامه رسمی بازی‌ها هستند و در نتیجه در زمره رشته‌های رقابتی محسوب می‌شوند. بر این اساس قرار شد انجمن‌های این رشته‌ها زیر نظر فدراسیون انجمن‌های ورزشی به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

photo 2016 10 22 11 03 05

دکتر سجادی درباره ملاک انتخاب این رشته‌ها، اظهار کرد: ملاک ما برای انتخاب این بوده که رشته‌ها باید مورد تائید "شورای آسیا" یا IOC" و یا" اسپورت اکورد" باشند که این‌ها برگزار کننده یک سری مسابقات رسمی هستند. در صورتی که رشته‌ای جزو این برنامه‌ها قرار گیرد، زیر نظر معاونت ورزش قهرمانی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

معاون ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: از طرف دیگر هم اگر رشته‌ای در هیچ یک از این مسابقات شرکت نکند، زیر نظر فدراسیون ورزش‌های همگانی قرار می‌گیرد؛ بر این اساس فدراسیون ورزش‌های رزمی کار خود را همچنان ادامه می‌دهد و این رشته‌ها برای این که در برنامه رسمی بازی‌های آسیایی دوره بعد حضور دارند، انجمن‌ آن ها تحت پوشش فدراسیون انجمن‌های ورزشی فعالیت می‌کند.

123

 

photo 2016 10 22 11 03 24 1

در مجموع دلایل کارشناسی حضور انجمن های مدال آوری چون ساواته در معاونت ورزش قهرمانی و ضرورت رعایت قوانین بین المللی آنها در راستای افتخار آفرینی برای کشور عزیزمان کاملا واضح بوده و به همین دلیل نیز وزارت ورزش و جوانان تصمیم گیری مناسب را اتخاذ کرد که متاسفانه دخالت شخص وزیر و عدم توجه وی به قوانین و دلایل متعدد کارشناسی، باعث ایجاد حاشیه های متعدد در خصوص این انجمن ها شد.

photo 2016 10 22 11 03 30

 

photo 2016 10 22 11 03 36

اینک، هنر رزمی(انجمن) ساواته ایران ضمن قدردانی از ریاست محترم جمهور به دلیل ایجاد تغییر در راس وزارت ورزش و جوانان، در راستای قانونگرایی و کسب افتخارات بیشتر برای ورزش کشور، رسما اعلام می دارد همانند سایر فدراسیون های حوزه ورزش قهرمانی، تابع قوانین و ضوابط این معاونت بوده و برنامه های گسترده خود بر اساس تقویم سال 2017 میلادی فدراسیون بین المللی ساواته را با اقتدار و برخورداری از اعتماد و حمایت های کامل مردمی، کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان انجام خواهد داد.

photo 2016 10 22 11 04 50

 

photo 2016 10 22 11 04 57

انتهای پیام  

Scroll to Top